List of projects assignment for Stage 3 (08-28 September 2019)

JINR University Centre (UC) 

Supervisor pdf Name of the project Students Student's country
1.   D. Belozerov     Electronics hands-on training    Shmarlouski Aliaksei Belarus
2.   Said Abdel Shakour     Radiation Protection and the Safety of Radiation Sources    Knezevic Jovana Serbia
3.   K. Verlamov     RF technology hands-on training   Pasechnik Illia
  Zhynko Yuliya
Belarus
Belarus

Frank Laboratory of Neutron Physics (FLNP)

Supervisor pdf Name of the project Students Student's country
1.   I. Bobrikov 
  S. Sumnikov
    Precision investigation of modern crystalline materials
  by neutron diffraction method 
   Mendoza Caballero Eduardo 
  Paez Rodriguez Amira
  Maric Sladjana
  
Mitrovic Andjela 
Cuba
Cuba
Serbia
Serbia
2.   S. Kichanov
  N. Belozerova
    Сrystal and magnetic structure of advanced oxide
  materials: neutron diffraction studies
  Bozinovic Nevena Serbia
3.   S. Kichanov
  K. Nazarov
    Neutron radiography and tomography method:
  practical applications
  Toistseu Andrei
  Biatsenia Darya
Belarus
Belarus

Dzhelepov Laboratory of Nuclear Problems (DLNP)

Supervisor pdf Name of the project Students Student's country
1.   E. Kravchenko
 
 A. Rusakovich
    Genome “dactyloscopy” (DNA finger-printing) and gene
  expression: Polymerase Chain Reaction (PCR) and Real
  Time  Polimerase Chain Reaction (RT-PCR) in action

  Bashura Nastassia 
  Pontus Marta
  Alampiyeva Viktoryia

Belarus
Belarus
Belarus
2.   A. Guskov     Monte Carlo simulation of the SPD detector response   Rubiera Gimeno Jose Cuba

Bogoliubov Laboratory of Theoretical Physics (BLTP)

Supervisor pdf Name of the project Students Student's country
1.   Ya. Shnir     Numerical methods in theory of topological solitons    Pivovarchik Artyom Belarus
2.   D.E. Alvarez-Castillo     Constraining the Neutron Star Mass and Radius
  Relation 
  Suarez Gonzalez Lismary Cuba

Laboratory of Radiation Biology (LRB)

Supervisor pdf Name of the project Students Student's country
1.

  Yu. Severyukhin
  D. Utina
  K. Lyakhova

    Open field behavior and habituation in rats irradiated

  Parmon Pavel 
  Pristavka Elena 

Belarus
Belarus

Laboratory of Information Technologies (LIT)

Supervisor pdf Name of the project Students Student's country
1.   O. Derenovskaya
 
T. Solovyova
    ROOT package in High Energy Physics tasks

  Palacios Espinoza Carlos
  Vignatti Munoz Jonatan 

Chile
Chile
2.   N. Kutovskiy     Advanced computing technologies (Grid, Cloud, HPC).
  Practical usage of EMI, OpenNebula middleware 
  and key parallel programming technologies

  Suarez Hernandez Raul  

Cuba